Inwoners van Monóvar

Monóvar in cijfers
Inwoners: 13.116 officieel geregistreerde inwoners
Peildatum: 1 januari 2025
Ontwikkeling sinds 1975: +20,8%
Gemeentelijk padrón: 13.498 inwoners op 31 juli 2025
Bevolkingsdichtheid: circa 86 inwoners per km²
Laatst gecontroleerd: 16 oktober 2026

Monóvar telt officieel 13.116 inwoners en behoort daarmee tot de middelgrote gemeenten in het binnenland van de provincie Alicante. Het inwonertal groeide sinds 1975 met ruim twintig procent, maar die ontwikkeling verliep allesbehalve gelijkmatig. Na groei tot het einde van de jaren 2000 volgde een periode van krimp, waarna Monóvar de laatste jaren opnieuw duidelijk inwoners wint. Op deze pagina lees je hoe de bevolking zich heeft ontwikkeld, hoe oud de inwoners gemiddeld zijn, hoeveel buitenlanders er wonen en hoe de bevolking over de uitgestrekte gemeente is verdeeld.

Grafiek met de ontwikkeling van het aantal inwoners van Monóvar sinds 1975

Ontwikkeling aantal inwoners

De bevolking van Monóvar is in de afgelopen halve eeuw gegroeid, maar veel minder explosief dan in verschillende kustgemeenten van Alicante. Bij de historische bevolkingsregistratie van 1975 telde de gemeente ongeveer 10.857 inwoners. In 1981 waren dat er officieel 11.140 en in 1986 11.755. Bij de volkstelling van 1991 werd een bevolking van 12.200 inwoners geregistreerd. Daarmee groeide Monóvar in zestien jaar tijd met ruim twaalf procent. Het was geen spectaculaire demografische sprong, maar een vrij gestage toename die goed past bij het karakter van een industriële en agrarische binnenlandgemeente waar werk, wijnbouw, schoenenindustrie en regionale bedrijvigheid lange tijd belangrijke pijlers waren.

Na het begin van de jaren negentig veranderde het beeld. Monóvar telde in 1996 12.085 inwoners en in 1998 nog 11.978. In 1999 zakte het inwonertal naar 11.909. Daarna begon een nieuwe groeifase. In 2002 waren er 12.077 inwoners, in 2004 12.624 en in 2006 12.841. In 2008 werd voor het eerst de grens van 13.000 inwoners overschreden met 13.056 geregistreerde inwoners. Een jaar later bereikte Monóvar met 13.060 inwoners het hoogste niveau van die groeiperiode. De verandering vanaf de eeuwwisseling was daarmee duidelijk zichtbaar, maar bleef veel gematigder dan in gemeenten waar grote aantallen nieuwe woningen en buitenlandse bewoners voor zeer snelle groei zorgden.

Vanaf 2010 draaide de ontwikkeling opnieuw. Het officiële inwonertal daalde van 12.928 in 2010 naar 12.720 in 2013 en 12.460 in 2014. In 2016 waren er nog 12.272 inwoners en in 2019 werd met 12.167 inwoners het laagste officiële cijfer van de recente periode bereikt. Dat betekende een verlies van 893 inwoners ten opzichte van 2009, ongeveer 6,8 procent. Die daling viel samen met een langere periode waarin verschillende gemeenten in het binnenland van Alicante last hadden van economische onzekerheid, een minder sterke woningmarkt en een beperkte instroom van nieuwe inwoners. Zulke ontwikkelingen moeten echter voorzichtig worden geïnterpreteerd: bevolkingsregisters worden ook beïnvloed door administratieve correcties en veranderende registratie.

Vanaf 2020 stabiliseerde Monóvar en daarna zette een nieuwe groei in. In 2020 waren er 12.212 inwoners, in 2021 12.188 en in 2022 12.387. Daarna ging het sneller: 12.542 inwoners in 2023, 12.764 in 2024 en uiteindelijk 13.116 op 1 januari 2025. Alleen tussen 2024 en 2025 kwamen er officieel 352 inwoners bij, een stijging van ongeveer 2,8 procent. Daarmee werd niet alleen het verlies van de voorgaande jaren goedgemaakt, maar werd ook het oude record uit 2009 gepasseerd. Ten opzichte van het dieptepunt in 2019 groeide de bevolking met 949 inwoners, ongeveer 7,8 procent.

Jaar Inwoners Ontwikkeling
1975 10.857 Begin historische vergelijking
1981 11.140 Geleidelijke groei
1991 12.200 Verdere toename
1998 11.978 Lichte terugval
2005 12.727 Nieuwe groeifase
2009 13.060 Voorlopig hoogtepunt
2015 12.381 Periode van krimp
2019 12.167 Recent dieptepunt
2022 12.387 Groei hervat
2024 12.764 Versnelde groei
2025 13.116 Hoogste officiële waarde

Voor de grafiek bij dit artikel zijn officiële historische meetpunten gecombineerd met berekende tussenwaarden voor jaren waarvoor geen rechtstreeks vergelijkbaar jaarlijks cijfer beschikbaar was. Vooral vóór de huidige jaarlijkse padrónreeks waren bevolkingsgegevens niet ieder jaar volgens exact dezelfde methode beschikbaar. Daarom zijn geschatte jaren in de grafiek met een onderbroken lijn en open markeringen weergegeven. Het gaat daarbij nadrukkelijk niet om officiële INE-cijfers. Vanaf 1998 is de jaarlijkse officiële bevolkingsreeks beschikbaar, met uitzondering van de bijzondere overgang tussen de padrónvernieuwing van 1996 en de nieuwe continue jaarlijkse registratie.

Leeftijdsopbouw van Monóvar

Monóvar heeft een bevolking waarin oudere leeftijdsgroepen een belangrijke plaats innemen. De officiële gemeentefiche van de Generalitat Valenciana, gebaseerd op gegevens per 1 januari 2023, telde 12.521 inwoners binnen de gebruikte statistische reeks. Daarvan waren 6.232 man en 6.289 vrouw. De verhouding tussen mannen en vrouwen was daarmee vrijwel gelijk: 49,8 procent mannen en 50,2 procent vrouwen. De bevolkingspiramide laat tegelijkertijd zien dat de groepen van middelbare en hogere leeftijd relatief groot zijn, terwijl de jongste leeftijdscategorieën kleiner zijn. Dat patroon komt vaker voor in Spaanse binnenlandgemeenten waar het geboortecijfer laag is en jongeren voor studie of werk geregeld naar grotere steden verhuizen.

De officiële vergrijzingsindex bedroeg volgens dezelfde gemeentefiche 149,1. Deze indicator vergelijkt het aantal inwoners ouder dan 64 jaar met het aantal inwoners jonger dan 16 jaar. Een index van 149,1 betekent dat tegenover iedere honderd jongeren ongeveer 149 ouderen stonden. Voor de provincie Alicante lag deze indicator op 139,5 en voor de hele Comunitat Valenciana op 135,1. Monóvar had daarmee op dat meetmoment een duidelijk ouder bevolkingsprofiel dan gemiddeld in de provincie en de autonome regio. Ook de totale afhankelijkheidsratio lag met 57,4 procent iets boven het provinciale gemiddelde.

Meer recente gegevens uit het jaarlijkse bevolkingscensusbestand van 2025 bevestigen dit algemene beeld. Daarin ligt de gemiddelde leeftijd rond 45 jaar en is ongeveer 22 procent van de bevolking 65 jaar of ouder, terwijl het aandeel kinderen jonger dan 15 jaar rond 13 procent ligt. Deze gegevens komen uit een ander statistisch product dan het officiële gemeentelijke inwonertal van 13.116. Dat verschil is belangrijk. Het officiële bevolkingscijfer blijft leidend wanneer de vraag luidt hoeveel inwoners Monóvar heeft; voor leeftijdsstructuren kan het jaarlijkse censusbestand juist gedetailleerdere informatie bieden.

Voor mensen die overwegen te wonen in Monóvar zegt de leeftijdsopbouw iets over het dagelijkse karakter van de gemeente. Monóvar is geen snelgroeiende forensenplaats die vooral uit jonge gezinnen bestaat, maar ook geen uitgesproken pensionadogemeente zoals sommige kustplaatsen. Er wonen gezinnen, werkenden, ouderen en mensen die al generaties in de gemeente geworteld zijn. Daardoor blijft het sociale leven sterk verbonden met scholen, lokale winkels, verenigingen, familieverbanden en traditionele feesten. Tegelijk vraagt de relatief grote oudere bevolking om voldoende gezondheidszorg, bereikbaarheid en voorzieningen dichtbij huis.

Buitenlandse inwoners in Monóvar

Monóvar heeft buitenlandse inwoners, maar het internationale karakter is aanzienlijk minder sterk dan in veel gemeenten langs de Costa Blanca. Volgens de officiële gemeentefiche van de Generalitat Valenciana had op 1 januari 2023 ongeveer 90,9 procent van de inwoners de Spaanse nationaliteit. Ongeveer 2,1 procent had een nationaliteit uit een ander land van de Europese Unie en circa 7,0 procent had een overige buitenlandse nationaliteit. Daarmee had iets meer dan negen procent van de bevolking een niet-Spaanse nationaliteit. Voor een binnenlandse gemeente is dat een duidelijk zichtbare internationale groep, maar buitenlanders vormen er geen meerderheid en bepalen het dagelijkse straatbeeld veel minder dan in plaatsen als Rojales, Torrevieja of l'Alfàs del Pi.

De buitenlandse bevolking is bovendien behoorlijk gevarieerd. In de officiële padróngegevens van 2022 telde Monóvar 1.021 inwoners met een buitenlandse nationaliteit. De grootste groep bestond uit 273 Britse inwoners. Daarna volgden onder meer Marokkanen met 133, Ecuadorianen met 77, Colombianen met 58, Polen met 50 en Italianen met 42 inwoners. Daarnaast waren onder andere inwoners uit Duitsland, Frankrijk, Roemenië, Oekraïne, Algerije, Argentinië en Bolivia geregistreerd. De samenstelling verandert van jaar tot jaar door verhuizing, naturalisatie en nieuwe immigratie, waardoor oudere nationaliteitscijfers vooral als momentopname moeten worden gelezen.

De jaarlijkse bevolkingscensus van 2025 laat zien dat de internationale groep inmiddels verder is gegroeid. In die reeks heeft ongeveer 11,4 procent van de geregistreerde bevolking een buitenlandse nationaliteit. Het Verenigd Koninkrijk blijft met ongeveer 267 inwoners een van de grootste buitenlandse nationaliteiten, gevolgd door onder meer Marokko, Colombia en Algerije. Voor Nederlandse lezers is interessant dat in dezelfde censusuitsplitsing ongeveer 72 inwoners met de Nederlandse nationaliteit voorkomen. Voor België gaat het om ongeveer 29 inwoners. Samen vormen Nederlanders en Belgen dus een relatief kleine, maar duidelijk aanwezige groep.

Dat past ook bij het karakter van Monóvar. Wie hierheen verhuist, kiest doorgaans niet voor een Nederlandstalige enclave of een plaats waar het dagelijkse leven sterk op buitenlandse bewoners is ingericht. Spaans blijft veruit de belangrijkste omgangstaal en ook het Valenciaans maakt deel uit van de lokale identiteit. Voor Nederlanders en Belgen die willen verhuizen naar Monóvar betekent dat dat integratie en taal belangrijker zijn dan in sommige internationale kustgemeenten. Voor veel mensen is juist dat een voordeel: Monóvar voelt in de eerste plaats als een Spaanse binnenlandstad waarin buitenlandse bewoners deelnemen aan het lokale leven.

Spreiding van de inwoners over Monóvar en de kleinere bevolkingskernenBevolking over de gemeente

Monóvar is geografisch veel groter dan het compacte stadscentrum doet vermoeden. Het gemeentelijke grondgebied beslaat ongeveer 152 vierkante kilometer. Wanneer het officiële inwonertal van 13.116 inwoners over dat oppervlak wordt verdeeld, ontstaat een gemiddelde bevolkingsdichtheid van ongeveer 86 inwoners per vierkante kilometer. Dat is laag in vergelijking met de dichtbebouwde kustgemeenten en grote steden van de provincie. Het gemiddelde is echter enigszins misleidend, omdat het grootste deel van de bevolking geconcentreerd woont in en rond de stad Monóvar terwijl grote delen van het buitengebied uit landbouwgrond, wijngaarden, heuvels, natuur en verspreide woningen bestaan.

Het Nomenclátor van het INE geeft voor 2025 een gedetailleerd beeld van die verdeling. In deze statistische reeks komt het gemeentetotaal uit op 13.098 inwoners, achttien minder dan het officiële jaarlijkse gemeentelijke cijfer van 13.116. Dat is geen rekenfout, maar het gevolg van het gebruik van verschillende officiële statistische producten. Voor de vraag hoeveel inwoners Monóvar officieel heeft, blijft 13.116 leidend. Het Nomenclátor is vooral nuttig om te bekijken waar mensen binnen het gemeentelijke grondgebied wonen.

Bevolkingseenheid Inwoners 2025
Monòver/Monóvar, entidad 12.188
Hoofdkern Monóvar 10.436
Verspreid rond Monóvar 1.575
Alquebla 177
Fondó 285
La Romaneta 230
Cases del Senyor 229
Xinorlet 166

De statistische indeling laat goed zien waarom Monóvar niet alleen als stad moet worden bekeken. De hoofdplaats zelf telt in het Nomenclátor 10.436 inwoners, maar daarnaast wonen honderden mensen in kleinere kernen en ruim 1.500 mensen verspreid rond de belangrijkste bevolkingsentiteit. Ook bij Fondó, Xinorlet, Cases del Senyor en La Romaneta worden inwoners deels in kleine kernen en deels als verspreid wonend geregistreerd. De gemeente bestaat daardoor uit een combinatie van stedelijke straten, kleine dorpen, landelijke woningen, landbouwpercelen en wijngaarden.

Voor iemand die wil emigreren naar Alicante en Monóvar als woonplaats overweegt, maakt die spreiding praktisch veel verschil. Wonen in het centrum betekent dat winkels, scholen, horeca en gemeentelijke voorzieningen relatief dichtbij liggen. Wie een finca, landhuis of woning in een van de kleinere kernen kiest, krijgt meestal meer ruimte en rust, maar is ook sterker afhankelijk van een auto. Afstanden binnen het gemeentelijke gebied kunnen aanzienlijk zijn. Meer over de ligging en het karakter van de verschillende delen van Monóvar lees je op de algemene pagina met informatie over Monóvar.

Geboorte, sterfte en migratie

De recente groei van Monóvar lijkt vooral samen te hangen met verhuizingen en migratie en minder met een groot geboorteoverschot. Recente uit de officiële INE-statistieken samengestelde gemeentecijfers voor 2024 wijzen op ongeveer 86 geboorten en 114 sterfgevallen. Daarmee was het natuurlijke saldo ongeveer 28 inwoners negatief. Zonder verhuizingen zou de bevolking op basis van alleen geboorten en overlijden dus licht zijn afgenomen. Dat beeld sluit aan bij de relatief oudere leeftijdsopbouw van de gemeente en bij de ontwikkeling die ook in veel andere Spaanse binnenlandgemeenten zichtbaar is.

De verhuisbewegingen compenseren dat verlies ruimschoots. Voor 2024 komt het totale migratiesaldo in de beschikbare gemeentelijke gegevens uit op ongeveer 371 personen positief. Dat betekent dat er per saldo honderden mensen meer naar Monóvar verhuisden dan de gemeente verlieten. Het verklaart mede waarom het officiële inwonertal tussen 2023 en 2025 opliep van 12.542 naar 13.116. Migratie betekent daarbij niet uitsluitend internationale immigratie. Ook inwoners uit andere plaatsen in de provincie Alicante, andere delen van de Comunitat Valenciana en andere Spaanse regio's kunnen deel uitmaken van deze beweging.

De officiële gemeentefiche laat zien dat dit patroon al eerder zichtbaar was. In 2021 werden 606 immigraties naar Monóvar geregistreerd tegenover 341 emigraties. Dat leverde in dat jaar een positief saldo van 265 verhuizingen op. Een aanzienlijk deel van de instroom kwam uit andere gemeenten binnen de Comunitat Valenciana, maar ook verhuizingen uit andere autonome regio's en vanuit het buitenland speelden mee. Bevolkingsgroei in Monóvar hoeft daarom niet te betekenen dat de gemeente plotseling een internationale emigratiebestemming is geworden. Het gaat om een combinatie van binnenlandse en buitenlandse verhuizingen.

Een extra aanwijzing voor de recente groei komt uit het gemeentelijke padrón zelf. Het Ayuntamiento meldde dat Monóvar op 31 juli 2025 **13.498 ingeschreven inwoners** telde. Dat is 382 meer dan het officiële landelijke cijfer van 13.116 per 1 januari 2025. Die twee cijfers mogen niet rechtstreeks als dezelfde statistiek worden behandeld. De landelijke officiële bevolkingscijfers worden jaarlijks op een vaste peildatum vastgesteld, terwijl het gemeentelijke padrón voortdurend verandert door nieuwe inschrijvingen en uitschrijvingen. Het gemeentelijke cijfer laat wel zien dat de groei gedurende 2025 volgens de lokale administratie doorzette.

Voor mensen die nadenken over werken in Monóvar of zich hier permanent willen vestigen, is deze ontwikkeling interessant. Een groeiende bevolking kan de vraag naar woningen, winkels, zorg, onderwijs en lokale diensten vergroten. Tegelijk blijft Monóvar met ongeveer dertienduizend inwoners een relatief overzichtelijke plaats. De recente groei verandert het karakter van de gemeente dus niet van de ene dag op de andere, maar wijst wel op een nieuwe fase na jaren waarin het inwonertal juist daalde of nauwelijks veranderde.

Bronnen en meetmethode

Voor het actuele officiële inwonertal is uitgegaan van de landelijke jaarlijkse bevolkingsreeks die voor Monòver/Monóvar op 1 januari 2025 uitkomt op 13.116 inwoners. Daarvan waren 6.544 man en 6.572 vrouw. Deze cijfers worden ook gepubliceerd door de Diputación de Alicante. Het gemeentelijke padróncijfer van 13.498 inwoners op 31 juli 2025 wordt afzonderlijk genoemd omdat dit een actuele gemeentelijke stand is met een andere peildatum. Het vervangt daarom niet het officiële landelijke jaarcijfer.

Voor de historische ontwikkeling vanaf 1975 zijn officiële padrón- en censusgegevens gecombineerd. Voor jaren waarvoor geen afzonderlijke, vergelijkbare officiële jaarwaarde beschikbaar was, zijn uitsluitend voor de grafiek beredeneerde tussenwaarden gebruikt. Die jaren zijn daarin zichtbaar gemarkeerd als geschat. Vanaf 1998 is de jaarlijkse padrónreeks veel consistenter. De waarde voor 1997 blijft een berekende tussenwaarde omdat het INE tussen de padrónvernieuwing van 1996 en de nieuwe continue jaarlijkse reeks vanaf 1998 geen vergelijkbaar officieel jaarcijfer publiceerde.

Voor de leeftijdsopbouw en de oudere nationaliteitsverdeling is onder meer de officiële gemeentefiche van het Portal Estadístico de la Generalitat Valenciana gebruikt. Meer recente leeftijds- en nationaliteitsgegevens komen uit de jaarlijkse bevolkingscensus van het INE. Deze census kan een iets ander totaal opleveren dan het officiële jaarlijkse padróncijfer. Daarom worden percentages en aantallen uit verschillende statistische producten niet zonder toelichting door elkaar gebruikt.

Voor de geografische verdeling van inwoners over Monóvar, Fondó, Xinorlet, Cases del Senyor en La Romaneta is het Nomenclátor gebruikt. Het Nomenclátor telt voor 2025 13.098 inwoners binnen de gemeente, terwijl de officiële jaarlijkse bevolkingsreeks op 13.116 uitkomt. Het verschil bedraagt slechts achttien personen, maar wordt bewust vermeld omdat MijnAlicante.nl officiële cijfers en verschillende statistische methoden niet als volledig identiek wil presenteren.

Wie meer achtergrond over de gemeente zoekt, kan verder lezen over Monóvar in Alicante, wonen in Monóvar, werken in Monóvar, de natuur rond Monóvar en de geschiedenis van Monóvar.

Dit artikel is voor het laatst gecontroleerd op 16 oktober 2026. Nieuwe officiële bevolkingscijfers voor 1 januari 2026 waren op dat moment nog niet definitief als landelijke gemeentelijke jaarcijfers gepubliceerd.