Inwoners van Pilar de la Horadada

Pilar de la Horadada in cijfers
Inwoners: 24.316
Peildatum: 1 januari 2025
Ontwikkeling: sterke langetermijngroei; sinds 2020 bijna 9% erbij
Buitenlandse inwoners: 9.522 met buitenlandse nationaliteit (39,8%; 1 januari 2024)
Bevolkingsdichtheid: ongeveer 312 inwoners per km²
Laatst gecontroleerd: 5 oktober 2026

Pilar de la Horadada telt officieel 24.316 inwoners volgens de definitieve gemeentelijke bevolkingscijfers per 1 januari 2025. De zuidelijkste gemeente van de provincie Alicante is in enkele tientallen jaren sterk gegroeid en heeft bovendien een opvallend internationale bevolking. Op deze pagina lees je hoe het inwonertal van Pilar de la Horadada zich sinds de jaren zeventig ontwikkelde, hoe de bevolking naar leeftijd is opgebouwd, hoeveel buitenlandse inwoners er wonen, hoe dichtbevolkt de gemeente is en welke rol geboorte, sterfte en migratie spelen.

Grafiek met de ontwikkeling van het aantal inwoners van Pilar de la Horadada sinds 1975Ontwikkeling aantal inwoners

De bevolkingsgeschiedenis van Pilar de la Horadada vraagt om enige uitleg, omdat de huidige gemeente pas sinds 1986 zelfstandig bestaat. Daarvoor hoorde Pilar de la Horadada bij Orihuela. Een bevolkingscijfer uit bijvoorbeeld 1975 kan daarom niet zonder meer worden behandeld als een officieel gemeentecijfer voor dezelfde administratieve eenheid als tegenwoordig. Voor de lange ontwikkeling vanaf 1975 zijn historische cijfers van de toenmalige woonkern en een beperkte reconstructie nodig. In de eerder onderzochte historische reeks komt de bevolking rond 1975 uit op ongeveer 4.300 inwoners. Dat cijfer is een schatting en dus nadrukkelijk geen officieel INE-gemeentecijfer.

Een historische bron noemt 5.130 inwoners in 1981. Rond het moment waarop Pilar de la Horadada zich van Orihuela afscheidde, lag het inwonertal al duidelijk hoger. Voor 1 april 1986 is een bevolking van 6.434 geregistreerd. Begin 1987 ging het om ongeveer 6.500 inwoners. Daarmee begon de zelfstandige gemeente met een bevolking die nog geen derde bedroeg van het huidige inwonertal.

Jaar Inwoners Toelichting
1975 ca. 4.291 Gereconstrueerde waarde
1981 5.130 Historische woonkern, vóór zelfstandigheid
1986 6.434 Peildatum 1 april 1986
1991 7.500 Officiële historische reeks
1996 9.528 Officieel bevolkingscijfer
2000 11.495 INE-reeks
2005 18.051 INE-reeks
2010 22.555 INE-reeks
2013 23.670 INE-reeks
2014 21.588 INE-reeks
2017 21.202 INE-reeks
2020 22.347 INE-reeks
2025 24.316 Definitief officieel cijfer

Vooral vanaf het einde van de jaren negentig veranderde de schaal van de gemeente snel. In 1996 woonden er 9.528 mensen en in 2005 waren dat er al 18.051. In minder dan tien jaar kwam er daarmee bijna een volledige bevolking van de omvang van Pilar in 1996 bij. De ontwikkeling viel samen met een periode waarin nieuwe woningen en urbanisaties werden gerealiseerd en waarin de kust en de woongebieden van de gemeente steeds meer permanente en tijdelijke bewoners uit Spanje en het buitenland aantrokken.

De groei zette daarna door tot 23.670 inwoners in 2013. Vervolgens staat in de officiële reeks een opvallende daling naar 21.588 inwoners in 2014, een afname van 2.082 personen of ongeveer 8,8%. Een dergelijke verandering hoeft niet uitsluitend te betekenen dat al deze mensen in één jaar daadwerkelijk uit de gemeente vertrokken. Wijzigingen in registratie, uitschrijving en controle van het padrón kunnen eveneens invloed hebben op een officiële reeks. Omdat geen eenduidige officiële bron de volledige daling aan één oorzaak toeschrijft, is het verstandiger deze trendbreuk niet verder te verklaren dan de cijfers toelaten.

Na een dieptepunt van 21.202 inwoners in 2017 begon de bevolking opnieuw te groeien. In 2020 waren er 22.347 officiële inwoners, in 2023 23.428 en in 2025 24.316. Alleen tussen 2024 en 2025 kwamen er 472 inwoners bij, een groei van ongeveer 2,0%. Sinds 2020 bedraagt de toename 1.969 inwoners, oftewel 8,8%. Vergeleken met 2017 gaat het om ruim 3.100 extra inwoners. Pilar de la Horadada bevindt zich daarmee opnieuw in een duidelijke groeifase en bereikte in de definitieve officiële reeks van 2025 het hoogste inwonertal tot dan toe.

Wanneer de gereconstrueerde waarde van ongeveer 4.291 inwoners in 1975 als historisch vertrekpunt wordt gebruikt, is de bevolking in een halve eeuw meer dan vervijfvoudigd. Omdat Pilar de la Horadada in 1975 nog geen zelfstandige gemeente was en die waarde deels is gereconstrueerd, mag dat percentage niet worden gepresenteerd alsof het een volledig officiële vergelijking tussen twee identieke gemeentelijke statistieken betreft. Vanaf de zelfstandigheid in 1986 is de richting echter eveneens duidelijk: Pilar de la Horadada is van een relatief kleine gemeente uitgegroeid tot een middelgrote gemeente in het zuiden van de provincie Alicante.

Leeftijdsopbouw van de bevolking

De leeftijdsopbouw van Pilar de la Horadada laat zien dat de gemeente zowel gezinnen en inwoners in werkende leeftijden als een omvangrijke groep ouderen telt. Voor de meest gedetailleerde recente leeftijdsverdeling zijn gemeentelijke documenten gebruikt die hun cijfers baseren op gegevens van het INE. Daarbij moet rekening worden gehouden met een belangrijk statistisch verschil: het jaarlijkse bevolkingscensuscijfer en het officiële gemeentelijke padróncijfer zijn afzonderlijke statistische reeksen en kunnen voor dezelfde peildatum enkele tientallen inwoners van elkaar afwijken.

De leeftijdspiramide rond 2024 laat zien dat ongeveer 14,5% van de bevolking jonger dan 15 jaar is. Ongeveer 63% bevindt zich tussen 15 en 64 jaar en iets meer dan 22% is 65 jaar of ouder. De groep van 80 jaar en ouder vertegenwoordigt ongeveer 5,5% van de bevolking. Daarmee is vergrijzing duidelijk aanwezig, maar Pilar de la Horadada is niet uitsluitend een pensionadogemeente. Er woont ook een brede middengroep van volwassenen en er zijn duizenden kinderen en jongeren.

Leeftijd Aandeel Beeld
0 tot 14 jaar ongeveer 14,5% Kinderen en jonge tieners
15 tot 64 jaar ongeveer 63% Grootste leeftijdsgroep
65 jaar en ouder ruim 22% Duidelijke vergrijzing
80 jaar en ouder ongeveer 5,5% Groeiende oudere bevolking

De term beroepsbevolking wordt hier bewust niet gebruikt voor alle inwoners tussen 15 en 64 jaar. Een leeftijdsgroep zegt immers niets over de vraag of iemand daadwerkelijk werkt, werk zoekt, studeert, arbeidsongeschikt is of met pensioen is. Demografisch is vooral relevant dat de gemeente een brede groep inwoners in de middelbare leeftijden heeft, naast een relatief groot aandeel 65-plussers.

Ook naar geslacht is de bevolking behoorlijk evenwichtig. In de definitieve officiële bevolkingsreeks voor 1 januari 2025 staan 12.380 mannen en 11.936 vrouwen geregistreerd. Daarmee bestaat ongeveer 50,9% van de bevolking uit mannen en 49,1% uit vrouwen. Het verschil bedraagt 444 inwoners en is dus beperkt.

De combinatie van kinderen, werkende leeftijden en ouderen past bij het gemengde karakter van Pilar de la Horadada. De gemeente heeft een eigen dorpskern, agrarische activiteiten, kustgebieden, nieuwere woonwijken en plaatsen waar veel buitenlandse bewoners wonen. Daardoor wijkt het leeftijdsprofiel af van zowel een puur toeristische kustplaats als een traditionele binnenlandse gemeente. Wie meer wil weten over het dagelijkse woonkarakter kan verder lezen op de pagina over wonen in Pilar de la Horadada.

Buitenlandse inwoners en nationaliteiten

De internationale bevolking is een van de meest opvallende demografische kenmerken van Pilar de la Horadada. Daarbij is het belangrijk twee begrippen uit elkaar te houden: buitenlandse nationaliteit en geboren zijn in het buitenland. Iemand die in België of Nederland is geboren maar inmiddels de Spaanse nationaliteit bezit, telt bij nationaliteit als Spaans en bij geboorteland als in het buitenland geboren. Omgekeerd kan een persoon met een buitenlandse nationaliteit in Spanje geboren zijn. Beide statistieken beantwoorden dus een andere vraag.

Voor 1 januari 2024 vermeldt een op INE-gegevens gebaseerd provinciaal overzicht 9.522 inwoners met een buitenlandse nationaliteit. Binnen de bijbehorende jaarlijkse censustelling van 23.895 inwoners komt dat neer op 39,8%. Van de buitenlandse inwoners waren 4.998 man en 4.524 vrouw. Bijna vier op de tien geregistreerde inwoners hadden in deze statistische reeks dus geen Spaanse nationaliteit.

De herkomst is bovendien breed gespreid. Van de 9.522 inwoners met een buitenlandse nationaliteit behoorden er 2.774 tot een EU-land, 3.618 tot overige Europese landen, 2.054 tot Afrikaanse landen, 829 tot landen in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika en 246 tot Aziatische landen. Slechts een zeer klein restant viel onder Oceanië of de categorie staatloos. Dat profiel laat zien dat de internationale bevolking van Pilar de la Horadada uit meer bestaat dan Noord-Europeanen die voor het klimaat naar de Costa Blanca zijn verhuisd. Ook arbeidsmigratie en migratie vanuit Afrika, Oost-Europa en Latijns-Amerika spelen een belangrijke rol.

Een gemeentelijk migratieplan voor 2026-2029 bevat daarnaast lokale padróngegevens over geboorteland. Dat document werkt met een lokale registratie van 27.541 personen rond het begin van 2025, waarvan 12.825 in het buitenland waren geboren. Deze lokale stand ligt duidelijk hoger dan het definitieve officiële INE-inwonertal van 24.316 per 1 januari 2025. Daarom wordt die 27.541 op deze pagina niet als het officiële inwonertal gebruikt. De gegevens zijn wel bruikbaar om de samenstelling van de lokaal geregistreerde bevolking naar geboorteland te begrijpen.

Binnen de groep inwoners die volgens die lokale registratie buiten Spanje was geboren, was het Verenigd Koninkrijk met 28,7% de grootste herkomst. Daarna volgden Marokko met 15,9%, Roemenië met 8,8% en Duitsland met 7,3%. Voor Nederlandse en Belgische lezers zijn vooral twee andere percentages interessant: België vertegenwoordigde 4,5% en Nederland 1,8% van de in het buitenland geboren groep. Dit zijn nadrukkelijk percentages naar geboorteland en mogen dus niet worden vertaald naar aantallen Belgen of Nederlanders naar nationaliteit.

Het gemeentelijke plan spreekt over tientallen verschillende nationaliteiten in Pilar de la Horadada. Dat past bij het straatbeeld van een gemeente waar naast Spaans onder meer Engels, Duits, Nederlands, Frans, Roemeens en andere talen regelmatig te horen zijn. Toch blijft de verdeling binnen de gemeente ongelijk. Sommige kustzones en woongebieden hebben een veel internationaler karakter dan de traditionele kern. Een gemeentelijk gemiddelde zegt daarom niet dat vier op de tien bewoners van iedere straat een buitenlandse nationaliteit hebben.

Pilar de la Horadada in de provincie AlicanteBevolkingsdichtheid en spreiding

Het grondgebied van Pilar de la Horadada beslaat volgens geografische gegevens van de Diputación de Alicante en het Instituto Geográfico Nacional ongeveer 77,86 km². Wanneer het officiële inwonertal van 24.316 per 1 januari 2025 door deze oppervlakte wordt gedeeld, komt de gemiddelde bevolkingsdichtheid uit op ongeveer 312 inwoners per km². Dat is een gemeentelijk gemiddelde en zegt maar beperkt iets over de werkelijke drukte op afzonderlijke plekken.

Pilar de la Horadada bestaat namelijk uit meerdere duidelijk verschillende woongebieden. De hoofdkern ligt landinwaarts en bevat een groot deel van de vaste bevolking. Aan de Middellandse Zee liggen onder meer Torre de la Horadada, Mil Palmeras en El Mojón. In het binnenland ligt Pinar de Campoverde, terwijl er daarnaast kleinere woongebieden en verspreide bebouwing zijn. De Diputación rekent acht bevolkingskernen binnen het gemeentelijke grondgebied.

Het verschil tussen de kern, kust en buitengebieden is demografisch relevant. Een officiële gemeentelijke dichtheid van ongeveer 312 inwoners per km² betekent niet dat de bevolking gelijkmatig over bijna 78 km² is verspreid. Grote delen bestaan uit landbouwgrond, natuur, infrastructuur of dunner bebouwd gebied. De feitelijke bevolkingsconcentratie in het centrum en in woonwijken ligt daardoor veel hoger.

Daar komt het sterke seizoenseffect van de kust bij. Het officiële inwonertal telt geregistreerde inwoners en niet iedereen die op een willekeurige zomerdag in Pilar de la Horadada verblijft. Tweede woningbezitters, vakantiegangers, familiebezoek en tijdelijke bewoners kunnen ervoor zorgen dat de feitelijk aanwezige bevolking in de zomer aanzienlijk groter is. Dat is vooral merkbaar in Torre de la Horadada, Mil Palmeras en andere gebieden dicht bij zee. Toeristen of eigenaren van een tweede woning die niet in de gemeente zijn ingeschreven, zijn echter geen inwoners en worden daarom niet bij het officiële inwonertal opgeteld.

De spreiding verklaart ook waarom demografische cijfers voor de hele gemeente voorzichtig moeten worden gebruikt bij uitspraken over één woonkern. Een percentage buitenlandse inwoners, een gemiddelde leeftijd of de bevolkingsdichtheid geldt voor Pilar de la Horadada als volledige municipio. Het kan niet automatisch worden gebruikt alsof precies dezelfde verhouding voor Pinar de Campoverde, Torre de la Horadada of Mil Palmeras geldt. Voor een bredere uitleg over de ligging en verschillende delen van de gemeente is ook de pagina met informatie over Pilar de la Horadada beschikbaar.

Geboorte, sterfte en migratie

De recente groei van Pilar de la Horadada wordt veel duidelijker wanneer niet alleen naar het totale inwonertal wordt gekeken, maar ook naar geboorte, sterfte en migratie. Voor 2024 zijn gemeentelijke gegevens beschikbaar uit de demografische statistieken van het INE. In dat jaar werden 151 geboorten geregistreerd en overleden 192 inwoners. Het natuurlijke saldo kwam daarmee uit op min 41.

Het natuurlijke saldo is het aantal geboorten minus het aantal sterfgevallen. In Pilar de la Horadada was dat saldo in 2024 dus negatief. Zonder verhuizingen van en naar de gemeente zou de bevolking op basis van deze twee componenten licht zijn afgenomen. Dat is niet uitzonderlijk voor een gemeente met een aanzienlijk aandeel oudere inwoners.

De migratiebeweging ging echter precies de andere kant op. Het totale migratiesaldo over 2024 bedroeg ongeveer plus 512 inwoners. Daarvan kwam een saldo van ongeveer plus 483 voort uit migratie met het buitenland en ongeveer plus 29 uit verhuizingen met andere delen van Spanje. Het migratiesaldo is het verschil tussen het aantal mensen dat zich vestigt en het aantal mensen dat vertrekt. Een positief saldo betekent dus dat er meer mensen aankwamen dan weggingen.

Demografische beweging 2024 Saldo
Geboorten 151
Sterfgevallen 192
Natuurlijk saldo -41
Migratiesaldo buitenland +483
Migratiesaldo binnen Spanje +29
Totaal migratiesaldo +512

Wanneer het natuurlijke saldo van min 41 en het migratiesaldo van plus 512 bij elkaar worden opgeteld, ontstaat een theoretische bevolkingswinst van ongeveer 471 personen. De officiële padrónbevolking steeg van 23.844 inwoners in 2024 naar 24.316 in 2025, een verschil van 472. Dat deze uitkomsten vrijwel gelijk zijn, maakt duidelijk hoe belangrijk migratie momenteel is voor de bevolkingsgroei van Pilar de la Horadada. Een verschil van één persoon tussen afzonderlijke statistische bewerkingen is niet vreemd, omdat de gegevens uit verschillende registraties en statistische processen komen.

De internationale migratie leverde verreweg het grootste positieve saldo. Dat past bij het bredere demografische beeld van Pilar de la Horadada: het aantal geboorten is niet voldoende om de sterfte volledig te compenseren, terwijl nieuwe inwoners uit het buitenland en in kleinere mate uit andere Spaanse gemeenten de bevolking laten groeien. Het is daarom te eenvoudig om de recente toename alleen aan nieuwbouw, toerisme of pensionering toe te schrijven. De officiële migratiegegevens laten wel overtuigend zien dat vestiging van buiten de gemeente een centrale rol speelt.

Vergelijking met andere gemeenten

Met 24.316 officiële inwoners in 2025 neemt Pilar de la Horadada binnen de Vega Baja een middenpositie in. De gemeente is veel kleiner dan Torrevieja en Orihuela, maar heeft meer geregistreerde inwoners dan bijvoorbeeld Guardamar del Segura, Rojales en San Miguel de Salinas. Daarmee is Pilar inmiddels duidelijk groter dan het traditionele beeld van een klein dorp aan de zuidrand van de provincie zou doen vermoeden.

Gemeente Inwoners 2025 Buitenlandse nationaliteit 2024
Torrevieja 98.533 47,6%
Orihuela 84.560 36,1%
Pilar de la Horadada 24.316 39,8%
Guardamar del Segura 18.564 37,8%
Rojales 17.652 67,8%
San Miguel de Salinas 7.177 Niet in deze vergelijking opgenomen

De twee kolommen in deze tabel hebben bewust verschillende jaartallen. Voor de bevolkingsomvang is de definitieve officiële padrónstand van 1 januari 2025 gebruikt. Voor het percentage buitenlandse nationaliteiten is een vergelijkbare INE-gebaseerde reeks van 1 januari 2024 beschikbaar. Door het jaartal expliciet te vermelden wordt voorkomen dat cijfers uit verschillende statistische momenten worden behandeld alsof ze exact gelijktijdig zijn gemeten.

Met 39,8% buitenlandse inwoners lag Pilar de la Horadada in 2024 iets boven Orihuela en Guardamar del Segura, maar onder Torrevieja. Rojales neemt met 67,8% een uitzonderlijke positie in. Het percentage in Pilar is dus hoog, maar binnen de zuidelijke Costa Blanca niet uniek. De hele Vega Baja kent gemeenten met omvangrijke internationale bevolkingsgroepen.

Het meest interessante verschil zit misschien in de ontwikkeling door de tijd. Pilar de la Horadada is sinds de zelfstandigheid in 1986 bijzonder sterk gegroeid. De gemeente ging van ongeveer 6.500 inwoners naar meer dan 24.000. Tegelijk is de ontwikkeling niet rechtlijnig geweest: na sterke groei tot 2013 volgde een duidelijke administratief geregistreerde terugval, waarna vanaf 2017 opnieuw groei zichtbaar werd. De recente combinatie van natuurlijke krimp en een sterk positief migratiesaldo maakt Pilar demografisch tot een gemeente waarvan de omvang steeds meer wordt bepaald door de vestiging van nieuwe inwoners.

Bronnen en meetmethode

Voor het actuele officiële inwonertal is uitgegaan van de definitieve cijfers van de gemeentelijke padrónherziening. Het Instituto Nacional de Estadística stelt deze gemeentecijfers vast met als jaarlijkse peildatum 1 januari. Voor Pilar de la Horadada bedraagt het definitieve cijfer voor 1 januari 2025 24.316 inwoners. Dezelfde reeks wordt gepubliceerd door de Diputación de Alicante.

Voor historische cijfers is rekening gehouden met het feit dat Pilar de la Horadada pas in 1986 een zelfstandige gemeente werd. Waarden vóór de afscheiding van Orihuela zijn daarom niet behandeld alsof het officiële gemeentecijfers van de huidige municipio zijn. Voor de periode vanaf ongeveer 1975 is gebruikgemaakt van historische ankerpunten en, waar een jaartal ontbrak, van de eerder samengestelde gereconstrueerde bevolkingsreeks. Geschatte waarden worden nadrukkelijk als schatting benoemd.

De gemeente Pilar de la Horadada publiceert eveneens een historische bevolkingsreeks. Voor enkele oudere jaren wijken gemeentelijke cijfers af van de definitieve of later geharmoniseerde INE-reeks. Wanneer cijfers voor hetzelfde gebied en dezelfde periode verschilden, is voor de hoofdreeks zoveel mogelijk voorrang gegeven aan de officiële INE-statistiek.

Voor buitenlandse inwoners is onderscheid gemaakt tussen nationaliteit en geboorteland. De INE-gebaseerde gegevens over buitenlandse nationaliteit hebben voor de gebruikte recente vergelijking als peildatum 1 januari 2024. Het gemeentelijke migratieplan 2026-2029 bevat daarnaast recentere lokale padróninformatie over inwoners die in het buitenland zijn geboren. Die cijfers zijn alleen gebruikt als informatie over geboorteland en niet als vervanging van het definitieve officiële INE-inwonertal.

Gegevens over vestiging en vertrek zijn gecontroleerd aan de hand van de Estadística de Migraciones y Cambios de Residencia van het INE. Geboorte en sterfte vallen onder de officiële demografische statistieken van het INE. Omdat padrón, jaarlijkse volkstelling, migratiestatistiek en natuurlijke bevolkingsbeweging afzonderlijke statistische processen zijn, kunnen kleine verschillen tussen totalen voorkomen.

Tot slot moet het officiële inwonertal niet worden verward met het aantal mensen dat zich op een bepaald moment werkelijk in Pilar de la Horadada bevindt. Vooral in de zomer kunnen tweede woningbezitters, toeristen, overwinteraars en andere tijdelijke bewoners het aantal aanwezige personen sterk verhogen. Zij tellen alleen mee als inwoner wanneer zij volgens de toepasselijke statistische registratie daadwerkelijk als inwoner staan ingeschreven.

Dit artikel is voor het laatst bijgewerkt op 5 oktober 2026.